Jak to wygląda - meningokoki a pneumokoki?
Głównie rodzice małych dzieci, zwłaszcza tych w okresie żłobka i przedszkola, co chwilę słyszą o tym, jak niebezpieczne są meningokoki i pneumokoki, a co się z tym wiąże powinni przeciwko nim szczepić swoje pociechy, tak aby zapewnić im jak najlepszą ochronę. Jak się okazuje, fakt że tak często wymienia się te dwie nazwy, które dodatkowo brzmią bardzo podobnie, sprawia że dla wielu ludzi odnoszą się one do tego samego zagadnienia. To oznacza, że dla tych ludzi meningokoki i pneumokoki to jest to samo, tylko że nazwy używane są zamiennie. Jak się jednak okazuje takie myślenie to błąd. Bo tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z dwoma różnymi bakteriami, które wywołują inne choroby. Warto umieć je rozróżniać, ale też warto zaszczepić dzieci przeciwko każdej z nich.
Co musimy wiedzieć?
Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że meningokoki rzadko kiedy wywołują chorobę, ale jeśli już pojawi się wywołane przez nie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsa, to robi się bardzo groźnie. Wówczas mamy do czynienia z chorobami, które rozwijają się bardzo gwałtownie, a jeśli w porę nie podejmie się odpowiedniego leczenia, to mogą prowadzić nawet do śmierci.
W przypadku pneumokoków możemy być pewni, że występują one znacznie częściej, ale odpowiadają przede wszystkim za zapalenie ucha, płuc, stawów i zatok. W większości przypadków choroby te mają stosunkowo łagodny przebieg, jednak mogą się zdarzyć też trudniejsze przypadki, kiedy pneumokoki dostaną się do krwi i wówczas wystąpi sepsa. To co łączy te choroby to fakt, że chociaż atakują one przeważnie dzieci, to tak naprawdę każdy może na nie zachorować, bez względu na wiek.
Odpowiednie szczepionki
Chociaż meningokoki i pneumokoki mogą prowadzić do bardzo groźnych chorób, to jednak warto wiedzieć, że możemy się przed nimi profilaktycznie obronić. Wystarczy, że zastosujemy szczepionki, które będą nas miały chronić przed działaniem tych bakterii. To ważne, bo obydwie przenoszone są drogą kropelkową, obydwie też bytują w błonie śluzowej gardła i nosa. Dodatkowo warto też pamiętać, że szczególnie narażone na ich działanie są dzieci, które mają słabszą odporność i jednocześnie przebywają w dużych skupiskach. Warto zobaczyć czym różnią się meningokoki od pneumokoków i zapamiętać, że są to dwie różne bakterie.
Możemy się przed nimi chronić za pomocą specjalnych szczepień, a to oznacza, że im szybciej się o nich dowiemy i je sprawdzimy, tym większa będzie szansa, że te dwie bakterie nie wyrządzą nam żadnej krzywdy.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Na meningokoki szczepionka najlepsza
Sensodyne Ultraszybka Ulga cena Nawet jeżeli wiemy, w jaki sposób dochodzi do zarażenia meningokokami, to i tak nie możemy mieć pewności, że uda nam się przed nimi obronić. Dlatego właśnie powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce w postaci szczepień, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że n
Meningokoki są niebezpieczne - szczepionka dla 5 latka
szczepionka na ospę Chociaż wiele mówi się o bezpieczeństwie szczepionek i o tym, jak wiele dobrego robią one dla naszego organizmu, to jednak wielu rodziców nadal zastanawia się nad tym, czy szczepić swoje dzieci przeciwko meningokokom. Tutaj problem jest o tyle złożony, że one rzadko kiedy atakują